İşyeri Hemşireliği ve İşyeri Sağlık Personeli

Diğer Sağlık Personeli Sınavı
11:35
  • 658

İşyeri Hemşireliği ve İşyeri Sağlık Personeli

Kanun çerçevesinde işyeri hekimi ile sözleşme imzalayan işletmelerin tamamı işyeri sağlık personeli de istihdam etmek zorundadır. Bu istihdam şekli sözleşmeli çalışan şeklinde OSGB ile yapılan anlaşma ile yapılmaktadır.

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve bu kanun çerçevesinde hazırlanan sektöre ait yönetmeliklerde işyeri hekimi ve işyeri sağlık personelinin birlikte çalışması maddesi bulunmaktadır. Diğer sağlık personeli şeklinde de geçen bu statüde çalışacak olanların 2015 yılından sonra sertifikalı olması zorunluluğu getirilmiştir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş eğitim kurumlarınca verilen işyeri sağlık personeli eğitimini tamamlayan ve bakanlıkça yapılan sınavdan geçer not alan sağlık personelleri diğer sağlık personeli olarak görev yapmaya hak kazanmış olmaktadır. İşyeri hemşireliği başlığı altında çalışan bu personellerin toplam eğitim saati 90 saattir.

 

 

Diğer Sağlık Personeli Sınavı

İlgili mevzuat çerçevesinde eğitimlerini tamamlayan diğer sağlık personeli sınavı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. İSG Katip sisteminden takip edilen sınav durumu bakanlığın web sayfasından kontrol edilmelidir.

Diğer sağlık personelleri uzaktan eğitim ile veya örgün eğitim ile eğitimlerini tamamladıktan sonra diğer sağlık personeli sınavına girmeye hak kazanmaktadırlar. 90 saatlik eğitimi tamamlayanlar ilgili sınavda başarılı olup iş güvenliği alanında faaliyet gösteren Ortak Sağlık Güvenlik Birimlerine müracaat ederek işe başlayabilirler.

 

 

Diğer Sağlık Personeli Maaşları

İşyerlerinde OSGB firmaları tarafından görevlendirilen ve işyerindeki genel sağlığı organize eden işyeri hekimi ile birlikte çalışan diğer sağlık personeli maaşı OSGB’ler tarafından ödenmektedir. Her yıl belirli oranlarda artış gösteren diğer sağlık personeli maaşları tam zamanlı olarak asgari ücretten yüksek olmaktadır.

Ortak Sağlık Güvenlik Birimi tarafından istihdam edilen diğer sağlık personelleri, çeşitli işyerlerine görevlendirilmektedir. İşyerlerinde ne yapacağı yönetmelik hükümlerinde belirtilmektedir.

 

 

Diğer Sağlık Personeli Ne Kadar Maaş Alıyor?

Bu sektörde iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri ile birlikte çalışan diğer sağlık personeli ne kadar maaş alıyor? Bu konuda bakanlığın kıstasları çerçevesinde belirli bir miktar olmakla birlikte, OSGB’ler özel teşebbüs olduğu için şehirden şehre veya bölgeden bölgeye maaşlar değişiklik göstermektedir.

Eğitimini tamamlayıp sertifika almaya hak kazanan diğere sağlık personelleri daha sonra Ortak Sağlık Güvenlik Birimlerine başvurup iş aramaktadırlar. Genelde bu eğitimi tamamlayan personel sayısı henüz az olduğu için maaşlar doyurucu olmaktadır. 

 

 

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmamızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, ondan memnun olduğunuzu varsayacağız.
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it.